loading

زنده یاد محمدعلی جمالزاده

تولد: 1282 درگدشت: 1379

شغل: نویسنده

مورد اهدا: وقف حق طبع و نشر کلیه آثار قلمی استاد تا 30 سال بعد از درگذشت و کلیه سهام خود و سود آن از دو شرکت سیمان شمال و تهران

سید محمدعلی جمالزاده فرزند سید جمال­الدین در سال 1270 در خانواده­ای مذهبی در اصفهان به دنیا آمد. پس از عزیمت به تهران در سال 1282 سید محمدعلی برای تحصیل به بیروت فرستاده شد. در این زمان جمالزاده 12 سال بیشتر نداشت. ایشان در سال 1289 برای ادامه تحصیل به اروپا مهاجرت کردند و بعدها در سال 1293 دیپلم حقوق خود را از دانشگاه دیژون فرانسه دریافت کردند. جمالزاده در سال 1294 برای شرکت در کمیته ملّیون ایران وارد برلین شد و تا سال 1310 در برلین ماند و در این سال­ها به کار در مجله و داستان­ نویسی پرداخت.

سپس به ژنو عزیمت کرد و در آنجا در مؤسسه بین­المللی کار شغلی یافت و تا سن بازنشستگی در این سمت ماند. جمالزاده برای همیشه در ژنو ماند و به تدریس زبان و ادبیات فارسی در دانشگاه این شهر پرداخت و همزمان به کار داستان­نویسی ادامه می­داد. جمالزاده سرانجام در 17 آبان ماه 1376 در شهر ژنو درگذشت.

وی در سال 1354 بخشی از کتابخانه شخصی خود را به همراه مجموعه‌ای از دست نوشته‌ها و نامه‌هایش به کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران اهدا کرد.

وی علاوه بر این اهدائیات دیگری نیز به دانشگاه تهران دارد که شامل حق التألیف کتاب‌هایش، سود سهام شرکت‌های سیمان تهران و شمال و سپرده های بانکی است.

مصارف هدایای جمالزاده به دانشگاه تهران طبق موافقت‌نامه نخستین، به تاریخ 23 مهر 1355، عبارت است از:

-کمک سالانه به خرید کتاب برای کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران

-کمک به دانشجویان برای نوشتن رساله‌‌ و تحقیقات ادبی و تاریخی که با نظارت هیأت امنای بخشش های سید محمدعلی جمال‌زاده انجام می‌شود.

همچنین بخشی از سودهای حاصل طبق تصمیم هیئت امنا، براساس تقاضای دانشگاه تهران، به مصرف می‌رسد که تاکنون کمک به خرید کتاب در کتابخانه دانشکده حقوق، هزینه ساخت يکی از ساختمان‌های خوابگاه دانشگاه تهران که به نام جمال‌زاده نامگذاری شده است و بازسازی چند تالار در دانشکده ادبیات و کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران از آن محل تأمین شده است.

 

نیت خیر و کمک این خیّر نیک اندیش چراغی را در دانشگاه تهران روشن کرد که هم اکنون بیش از 1500 نفر از دوستداران و اعضای خانواده دانشگاه (اعضای هیئت علمی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه) به جمع خیرین و واقفین دانشگاه پیوسته اند.

و این راه ادامه دارد حتی با اهدای 10 هزار تومان 

برای حمایت از دانشگاه تهران کلیک کنید.