loading

حسن آزاد

متولد: 1292  درگذشت … 

شغل: معلم

مورد اهدا: وقف یک دستگاه آپارتمان در محدوده سید خندان

مرحوم حسن آزاد فرزند ميرزا حسن درسال 1284 ش در خانواده مذهبی و فرهنگي در شهر رشت ديده به جهان گشود. قبل از اينكه ديده به جهان گشايد، پدرش دارفانی را وداع گفته بود.

در 7 سالگي نيز مادرخود را ازدست مي دهد. پس از اتمام تحصيلات متوسطه به استخدام آموزش و پرورش گيلان كه در آن موقع اداره معارف گيلان خوانده مي شد درآمد و در مدرسه عسجدي كه بنيانگذار آن ميرزا محمد تقي خان يحيائي از فرهيختگان زمان خود بوده به تدريس و تربيت جوانان مي پرداخت. مردي متدين، خيّر، علاقه مند خدمت به محرومان و مستمندان و يتيمان بود و موقوفه ايشان نيز در راستاي تحقق اين خدمت رساني بوده است.

پدر واقف (مرحوم ميرزا حسن آزاد) نيز از فرهيختگان زمان خود بود، تحصيلات خود را در رشته موسيقي نظامي در كشور روسيه تزاري به پايان رساند و پس از بازگشت به گيلان نخستين مدرسه نظامي گيلان موسوم به مدرسه مظفريه را تأسيس نمود. از افراد خير و خوشنام بود و همواره كمك به مردم و نيازمندان را سرلوحه كار خود داشت.

 

نیت خیر و کمک این خیّر نیک اندیش چراغی را در دانشگاه تهران روشن کرد که هم اکنون بیش از 1500 نفر از دوستداران و اعضای خانواده دانشگاه (اعضای هیئت علمی، کارکنان و دانشجویان دانشگاه) به جمع خیرین و واقفین دانشگاه پیوسته اند.

و این راه ادامه دارد حتی با اهدای 10 هزار تومان

 

برای حمایت از دانشگاه تهران کلیک کنید.