loading

سامان کاشانی دانشجوی بورسیه برتر بنیاد حامیان دانشگاه تهران: افتخار می‌کنم که در هوای بنیاد حامیان دانشگاه تهران نفس کشیده‌ام.


سامان کاشانی دانشجوی بورسیه افتخارآفرین سه دوره چهارم، پنجم و ششم بنیاد حامیان است. او در گفت‌وگو با خبرنگار بنیاد حامیان، از زندگی تحصیلی و موفقیت‌هایش در زمینه‌های گوناگون می‌گوید که مشروح این گفت‌وگو در پی می‌آید.

لطفاً خودتان را معرفی کنید.

سامان کاشانی، دانشجوی ترم هشتم مدیریت‌صنعتی دانشکده مدیریت دانشگاه تهران هستم. برای سال تحصیلی آینده و ورود به مقطع ارشد نیز از طریق سهمیه استعداد‌ درخشان در سه دانشگاه تهران، صنعتی شریف و تربیت مدرس پذیرفته ‌شده‌ام. همچنین حدود یکسال هم در بخش توسعه مشارکت بنیاد حامیان دانشگاه تهران به عنوان همیار و کار دانشجویی فعالیت کرده‌ام.

چگونه با بنیاد حامیان دانشگاه تهران آشنا و در چه سال و چه ترمی بورسیه شدید؟

اواخر تابستان ۹۶ در جشن ورودی نودانشجویان بود که دوستان بنیاد یک میز برای معرفی روبروی کتابخانه مرکزی دانشگاه قرار داده‌بودند و بنیاد را به دانشجویان ورودی و اولیا معرفی می‌کردند، اولین مواجهه من با اسم بنیاد حامیان در آن روز بود. سال ۹۷ که ترم سوم دانشگاه آغاز شد، از طریق شبکه‌های اجتماعی فراخوان بورسیه را دیدم و چون جز نفرات برتر بودم ثبت‌نام کردم و پذیرفته شدم. سال‌های بعد هم به همین منوال در بورسیه پذیرفته شدم.

به نظر شما بورسیه چقدر در موفقیت دانشجویان اثرگذار است؟ اگر پیشنهادی دارید بفرمایید.

از نظر مادی، اولین دوره‌ای که بورسیه بودم، این مبلغ بخش قابل توجهی از هزینه‌های دانشگاه، مثل خرید کتاب و ملزومات، رفت و آمد، هزینه غذای دانشگاه و… را تامین می‌کرد، اما با توجه به شرایط کنونی، این مبلغ شاید یک چهارم این هزینه‌ها را پوشش دهد. اما مهم‌تر از بعد مادی بورسیه، بعد معنوی آن است، بورسیه بنیاد بزرگترین دلگرمی برای دانشجویانی است که درس و دانشگاه را اولویت زندگی خودشان قرار داده‌اند. همین که دانشجویان حس کنند، تلاش و کوششی که در دانشگاه می‌کنند برای عده‌ای مهم است و دیده می‌شوند، ارزشی است که باهیچ چیز دیگری قابل مقایسه نیست.

ضمنا در دو ترم گذشته به همت بنیاد قلم‌چی به دانشجویان بن خرید کتاب اهداء شد که حرکت بسیار ارزشمند و مفیدی بود. اما علاوه بر کتب درسی می‌شد با این کمک هزینه، کتاب‌های غیر درسی و لوازم‌التحریر هم خریداری کرد.

بنیاد حامیان دانشگاه تهران را در آینده چگونه می‌بینید؟

در ایران تعداد بی‌شماری موسسه خیری و بنیاد عام‌المنفعه وجود دارد که هر کدام رسالت‌ها و اهداف خودشان را دارند، اما وجه اشتراک همه‌ی آنها این است که خیرین محترم نتایج کمک‌های خود را می‌توانند خیلی زود مشاهده کنند مانند موسساتی که کمک به درمان بیماری‌های مختلف می‌کنند یا موسساتی که کمک هزینه زندگی خانواده‌های نیازمند را تامین می‌کنند که البته وجود چنین موسساتی برای جامعه ضروری و مهم است. اما بزرگترین تفاوت بنیاد حامیان دانشگاه تهران با سایر نهادهای خیریه در این است که خیرین آن برای زمانی سرمایه‌گذاری می‌کنند که شاید نتایج حقیقی آن برای فرزندان آنها هم قابل مشاهده نباشد. در حوزه علم مالی می‌دانیم که هر چقدر سرمایه‌گذاری بلند مدت‌تر باشد، بازه آن بیشتر خواهد ‌شد. ثمره حقیقی فعالیت‌های بنیاد حامیان و خیرین فرهیخته آن، یقینا در آینده بسیار چشم‌گیر و درخشان و برای نسل‌های آینده باعث دلگرمی و افتخار خواهد ‌بود.

-برای کلام آخر، آیا نکته‌ای است که دوست داشته باشید به آن اشاره کنید؟

می‌خواهم به نکته‌ای اشاره کنم که شاید بارها توسط عزیزان مختلف به آن اشاره شده اما تکرار آن خالی از لطف نیست، تمامی رشته‌های دانشگاهی در جایگاه خود بسیار با اهمیت و ضروری هستند، اما علوم انسانی است که می‌تواند آینده کشور را تغییر دهد. از بنیاد حامیان دانشگاه تهران می‌خواهم که نگاه ویژه‌ای به تمام رشته‌های علوم انسانی داشته باشد. در آخر افتخار می‌کنم که بورسیه بنیاد حامیان بودم و در هوای بنیاد حامیان دانشگاه تهران نفس کشیده‌ام. و خوشا به حال خیرینی که با عشق و نیت خالصانه، آینده را می‌سازند.

بنیاد حامیان دانشگاه تهران برای این دانشجوی افتخارآفرین، آرزوی توفیق روزافزون داشته و از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار داده‌اند، کمال سپاس‌گزاری را دارد.

دانشجویان گرامی بورسیه برتر ادوار بنیاد حامیان دانشگاه تهران که مایل‌اند موفقیت‌ها و دستاوردهای علمی، فرهنگی، ورزشی و هنری‌شان در سایت بنیاد اطلاع‌رسانی شود، می‌توانند درصورت داشتن حداقل یکی از شرایط زیر از طریق ثبت مستندات خود در سامانه ثبت درخواست‌های دانشجویان بورسیه به آدرس https://utf.ut.ac.ir/darkhasthaye-man/ اقدام فرمایند.

۱- کسب ۲ مرتبه عنوان رتبه نخست در رشته تحصیلی خود

۲- رتبه های برتر پذیرفته شده در کنکور کارشناسی ارشد و دکتری در سال جاری تحصیلی

۳- کسب عنوان استعداد درخشان در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در سال جاری تحصیلی

۴- رتبه های نخست در المپیاد های علمی دانشجویی معتبر

۵- کسب رتبه بین المللی در مسابقات ورزشی

۶- رتبه نخست در جشنواره های علمی معتبر

۷- انصراف دانشجویان واجد شرایط بورسیه بنیاد حامیان دانشگاه تهران به نفع سایر افراد

۸- راه اندازی موفقیت آمیز استارت آپ یا شرکت در حوزه کارآفرین

دیدگاهی وجود ندارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *